Jak co roku nigdy nie wiadomo kiedy będą odpowiednie warunki do komfortowej jazdy na rowerze. Okres zimowy to nie tylko odpowiedni czas na trening, ale zaplanowanie budżetu na naszą rowerową zajawkę. Wcześniej sam wszystko ogarniałem na ostatni gwizdek, ale w tym roku to zmieniłem i wypisałem wszystkie rzeczy które warto zrobić przed sezonem, aby nie kupować i wszystkiego na raz i ogarniać na ostatnią chwilę.

Lista rzeczy do zrobienia:

 1. Wymienić łożyska: Ten sezon był bardzo długi dla mnie. Mimo, że miałem nowy rower, to wszystkie łożyska po sezonie nadają się tylko do wymiany. Aby dostać odpowiedni łożyska trochę trzeba się namęczyć więc warto to zrobić w zimie.
 2. Okleić rower folią bezbarwną. Zdecydowanie polecam zrobić ten zabieg. Rower to nasze oczko w głowie, więc nie może być na nim rys. Osobiście polecam folie do ochronną do oklejania samochodów np. Scotchguard 3M
 3. Kupić części na zapas: Napewno komplet klocków i tarcz się przyda na sezon. Resztę pozostawiam
 4. Rozebrać i sprawdzić cały rower aby dowiedzieć się co jest do wymiany
 5. Zmienić bloki: Po wypadku jest to moje zboczenie. Warto dokręcać dosyć regularnie bloki w butach, bo może się to źle skończyć dla zdrowia, jak w moim przypadku…
 6. Wymiana kasku: Bezwątpienia to należy zrobić. Może niekoniecznie co sezon, ale raz na kilka lat trzeba. Styropian, który jest w środku z czasem się utlenia i po jakimś czasie nie spełnia takiej właściwości jaką powinien. Pęknięty kask również należy wymienić, bo podczas kolejnego upadku nie będzie on spełniał funkcji pochłaniania uderzenia.
 7. Ubezpieczenie. Również warto się ubezpieczyć na cały sezon. Oby nikt nie musiał korzystać z niego. Koszty akcji ratunkowych w Polsce są dosyć drogie, a nie wspomnę jak jest za granicą. Zwykłe ubezpieczenie nie wystarczy. Warto wykupić sobie ubezpieczenie od sportów wysokiego ryzyka.
 8. Zaplanuj wyjazdy oraz zawody.
 9. Zrób serwis zawieszenia i sztycy. Bardzo łatwo jest zatrzeć sprzęt, a jazda zawieszenie po serwisie chodzi jak masło.
 10. Baw się dobrze 🙂

  szkolenia enduro mtb
  szkolenia enduro mtb

Join the discussion