Jak nauczyć się skakać na rowerze?

Skakanie na rowerze to najbardziej popularny cel osób, które zapisują się na szkolenie rowerowe. W dzisiejszym wpisie przedstawię podstawy skoków na rowerze. Ułatwi Ci to opanowanie i przyśpieszy naukę tego elementu. Dodatkowo niedługo na kanale Youtube pojawi się video-tutorial. Jeśli jeszcze nie subskrybujesz kanału SHBIKES możesz to zrobić w tym miejscu

poprawna technika skoku rowerowego

Od czego zacząć naukę skakania na rowerze?

 

Przede wszystkim, jak podchodzisz do nauki skakania na rowerze, to powinieneś mieć już opanowaną pozycję i wiedzieć w jakim zakresie ciało pracuje na rowerze.


Na początku sugeruję Ci nauczyć się dobrego pompowania na muldach, aby czuć i kontrolować rower. Pumptrack świetnie uczy balansu przedniego i tylnego koła.

 

Jeśli koła mimowolnie odrywają się od ziemi przy nabieraniu coraz większej prędkości, może to świadczyć o tym, że jeszcze nie do końca masz opanowany ten element. Przy odpowiedniej pracy poczujesz lepszą kontrolę nad rowerem. Dodatkowo zauważysz, że rower automatycznie przyspiesza i jest “przyklejony” do ziemi.

 

 

Pamietaj! Aby kontrolować rower w powietrzu, najpierw musisz kontrolować go na ziemi. Wiedzieć kiedy odrywa się przód, a kiedy tył.

Skoki na rowerze

Kolejnym elementem niezbędnym w nauce latania jest opanowanie manuala.

 

Dlaczego manual jest tak istotny?

 

Ponieważ w momencie skoku przednie koło staje się przez chwilę przedłużeniem wybicia. Dopiero w ostatniej fazie poziomujemy rower. Musisz nadać przedniemu kołu kierunek. Jeśli tego nie zrobisz to przód automatycznie zacznie opadać. Tylne koło znajdzie się ponad przednim. Wtedy mamy klasyczne OTB. Im bardziej strome wybicie tym wyraźniejszy akcent nadajemy przedniemu kołu.

 

Nauczyłeś się manuala?

 

To teraz czas na bunnyhopa. Zacznij uczyć się go na parkingu. Później dodaj elementy jak np. przeskok przez przeszkodę czy wybicie pod niewielkim nachyleniem.

 

Staraj się ćwiczyć jak najczęściej,  abyś wypracował odpowiedni timing i robił bunnyhopa dokładnie tam, gdzie chcesz to zrobić. Sztuka dobrego wybicia chopy wygląda bardzo podobnie do bunnyhopa.

 

Najgorsze co możesz zrobić w momencie wybicia to wybić się z dwóch kół jednocześnie z tzw. młota. Na płaskim wybiciu jeszcze może się udać, ale w przypadku nachylonych hopeczek automatycznie lecisz na przód. 

 

Ogarnąłeś już manuala i bunnyhopa? To lecimy dalej!

Skakanie na rowerze technika

Im bardziej strome wybicie, tym trudniej  oraz bardziej niebezpiecznie dla niedoświadczonego rajdera. Na początku staraj się wybierać jak najbardziej płaskie wybicia.  W pierwszym etapie proponuje zacząć od dropów. Później stopniowo przenieś się na trudniejsze wybicia.

 

Niemal za każdym razem jak znajdujesz się na chopce, staraj się delikatnie wybić i podciągnąć przednie koło. W uproszczeniu- zrób ruch jak do manuala/bunnyhopa.

 

Proszę Cię o jedno!

 

Nie wybijaj się z dwóch kół, czyli z tzw. “młota”. Jest to szalenie niebezpieczny nawyk i zupełnie nie daje kontroli w locie. Jest to najszybsza droga do szpitala.


Jeśli chcesz nauczyć się bezpiecznie skakać na rowerze, zapisz się na nasze szkolenia z techniki jazdy!

 

Subskrybuj nasz neewsletter. Bądź na bieżąco!Zamów nasz newsletter i dowiedz się więcej o naszych nowościach i ofertach specjalnyc!

To pole jest obowiązkowe. Błędny adres e-mail.
Pomyślnie dopisałeś się do listy
Błąd. Spróbuj ponownie.
Już jesteś zapisany!

Tagi


Ostatnie posty


Skakanie na rowerze to najbardziej popularny cel osób, które zapisują się na szkolenie rowerowe. W dzisiejszym wpisie przedstawimy podstawy skoków na rowerze. Ułatwi Ci to opanowanie i przyśpieszy naukę tego elementu.

Od miesiąca jestem posiadaczem elektrycznego roweru do enduro, a w zasadzie to czterech. Tak dobrze żyje się dziś w Polsce :) Co prawda nie kupiłem ich prywatnie, a z myślą o wypożyczaniu podczas szkoleń, wyjazdów i zwykłym wynajmie.