Jak rozpocząć przygodę z rowerem enduro?

Z roku na rok liczba osób rozpoczynających przygodę z górską jazdą na rowerze rośnie. Powstaje coraz więcej infrastruktury enduro. Jeszcze kilka lat temu, aby zacząć, musiałeś mieć cały ekwipunek, wiedzę gdzie jeździć i robić dużo rzeczy “na czuja”. Dobrze jest obserwować nieustający postęp w Polsce. W dzisiejszym wpisie chciałbym Ci przedstawić jak w 5 krokach najłatwiej rozpocząć przygodę z enduro i jakich błędów nie popełniać. 


Krok pierwszy - Wypożycz rower do enduro


Wydanie 10 tysięcy na rower na “dzień dobry” może przestraszyć i zniechęcić. Rowerów do enduro jest mnóstwo. W opcjach można się pogubić. Od rozmiaru kół, po skok aż po zagwozdki czy rower typowo enduro, trailowy czy elektryk. Wypożyczalni rowerów enduro jest coraz więcej. Przetestuj kilka rowerów i podejmij decyzje w oparciu o własne odczucia.


Krok drugi - Edukuj się


Materiałów odnośnie techniki jazdy jest mnóstwo w Internecie. Oglądaj poradniki (na wiosnę planujemy własny kanał z techniką jazdy). Warto jest również sprawdzić jak radzą sobie profesjonalni zawodnicy w trakcie zawodów. Przyglądaj się im i wyciągaj własne wnioski. 


Krok trzeci - Zapisz się na szkolenie 


Nie bierz mnie za akwizytora, ale po prostu czuje, że to co robimy ma sens.  Niemal każda miejscówka enduro oferuję szkolenia z techniki jazdy mtb. Dużo łatwiej jest nauczyć kogoś od początku właściwych zachowań na rowerze, niż wyeliminować stare nawyki. Szkoda Twojego czasu. Staraj się korzystać z wiedzy osób rekomendowanych. Jest coraz więcej szkółek enduro. Większość z nich świetnie robi swoją robotę, ale zdarzają się osoby niekompetentne. To, że ktoś jeździ szybko nie oznacza, że jeździ dobrze technicznie i nauczy Cię poprawnej techniki. 


Krok czwarty - Jeździj jak najwięcej


Płynność jazdy i prędkość rodzi się z doświadczenia. Staraj się urozmaicać teren po którym jeździsz. Od naturalnych singli Enduro, po ubite trasy pełne chopeczek i muld (np. Twister). Zmiany tras rozwijają.


Krok piąty - Znajdź kompana!


Dobrze jest zacząć nową zajawkę z kimś na naszym poziomie. Dużo łatwiej o motywację i stopniowe przekraczanie własnych możliwości. Możecie wspólnie jeździć, bez ciśnienia o tempo i przekazywać sobie nowe doświadczenia. 


Do zobaczenia na trasach!

Jak rozpocząć przygodę z rowerem enduro

Subskrybuj nasz neewsletter. Bądź na bieżąco!Zamów nasz newsletter i dowiedz się więcej o naszych nowościach i ofertach specjalnyc!

To pole jest obowiązkowe. Błędny adres e-mail.
Pomyślnie dopisałeś się do listy
Błąd. Spróbuj ponownie.
Już jesteś zapisany!

Tagi


Ostatnie posty


Skakanie na rowerze to najbardziej popularny cel osób, które zapisują się na szkolenie rowerowe. W dzisiejszym wpisie przedstawimy podstawy skoków na rowerze. Ułatwi Ci to opanowanie i przyśpieszy naukę tego elementu.

Od miesiąca jestem posiadaczem elektrycznego roweru do enduro, a w zasadzie to czterech. Tak dobrze żyje się dziś w Polsce :) Co prawda nie kupiłem ich prywatnie, a z myślą o wypożyczaniu podczas szkoleń, wyjazdów i zwykłym wynajmie.