Poprawna pozycja na rowerze MTB - technika jazdy na rowerze górskim

Poprawna technika jazdy na rowerze górskim

Jednym z najważniejszych elementów do opanowania poprawnej techniki jazdy na rowerze górskim jest pozycja. To właśnie pozycja stanowi fundament dalszego rozwoju jeźdźca. Celem poprawnej pozycji  jest przede wszystkim zapewnienie mu stabilności, lepszego czucia roweru oraz mniejszego zmęczenia.


Pierwszym etapem do nauki poprawnej pozycji na rowerze jest wyczucie środka ciężkości między kołami. Staraj się unikać skrajnych pozycji. Częstym błędem w pozycji jest zbyt duże odchylenie. To powoduje, że nie mamy kontroli nad przednim kołem. O wiele trudniej jest nim skręcać, hamować czy złapać przyczepność na zakręcie.


"Patrz przed siebie, nie pod koło" to hasło powtarzane przez każdego szkoleniowca. Zdaje sobie sprawę, że patrzenie nieco dalej, w początkowej fazie jest ciężkie do opanowania. Staraj się stopniowo z metra na metr, sięgać dalej wzrokiem.  Tak naprawdę wzrok pociąga za sobą głowę, głowa-barki, barki-biodra, biodra-kolana. Więc odpowiednie skierowanie wzroku przed przeszkodą nie tylko uczyni naszą jazdą bardziej płynniejszą, ale  przygotowuje nam ciało do efektywnej i łatwiejszej jazdy. 

prawidłowa pozycja na rowerze górskim

Kolejna kwestia to ręce i nogi. Łokcie trzymaj do zewnątrz. Mają one swobodnie pracować na kierownicy. Łokieć, nadgarstek oraz palec wskazujący powinny tworzyć jedną linie. Nogi lekko ugięte, ustawione równolegle w kierunki jazdy.


Plecy w neutralnej pozycji. Twoja głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa. Łopatki ściągnięte, a klatka piersiowa wypchnięta.  Ciężar ciała spoczywa na śródstopiu w najszerszym miejscy. Pięty minimalnie poniżej osi pedału.


Jeżdżąc na rowerze, staraj się nie zabetonować swojej pozycji. Luźno pracuj. Każde nieodpowiednie spięcie mięśni będzie wpływać na jakość naszej jazdy. Jeśli chcesz opanować prawidłową pozycję na rowerze, to zapraszamy na szkolenie podstawowe.


Jeśli opanujesz poprawną pozycję, to dopiero możesz ruszać na podboje ścieżek enduro ​​​​​​​

Prawidłowa pozycja na rowerze

Subskrybuj nasz neewsletter. Bądź na bieżąco!Zamów nasz newsletter i dowiedz się więcej o naszych nowościach i ofertach specjalnyc!

To pole jest obowiązkowe. Błędny adres e-mail.
Pomyślnie dopisałeś się do listy
Błąd. Spróbuj ponownie.
Już jesteś zapisany!

Tagi


Ostatnie posty


Skakanie na rowerze to najbardziej popularny cel osób, które zapisują się na szkolenie rowerowe. W dzisiejszym wpisie przedstawimy podstawy skoków na rowerze. Ułatwi Ci to opanowanie i przyśpieszy naukę tego elementu.

Od miesiąca jestem posiadaczem elektrycznego roweru do enduro, a w zasadzie to czterech. Tak dobrze żyje się dziś w Polsce :) Co prawda nie kupiłem ich prywatnie, a z myślą o wypożyczaniu podczas szkoleń, wyjazdów i zwykłym wynajmie.