Rower elektryczny - wady i zalety

Od kilku lat trend na kupowanie naszego pierwszego górskiego roweru z napędem elektrycznym jest coraz to większy. Czy aby słusznie? A może nurtuje Cię pytanie czy nie lepiej byłby sprzedać swoją endurówkę i kupić elektryka?

 

Postaram Ci się przybliżyć czym jest rower elektryczny. Jakie ma wady i zalety. Odpowiem też czemu zdobywa coraz to więcej entuzjastów.

Rower elektryczny wady i zalety

Rower elektryczny - wady oraz zalety

 

Jeśli chcemy rozstrzygnąć jakie są ich wady i zalety musimy zdać sobie sprawę czym różnią się od zwykłych rowerów. 

 

Po pierwsze, elektryki mają silnik. No tak, nietrudno się domyśleć. Nie oznacza to jednak, że jadą same. W chwili pedałowania odczuwamy wspomaganie. Dzięki temu nie musimy wykorzystywać tyle siły do napędu roweru. Dla niektórych może to być szok, ale rower sam nie jedzie pod górę. Zależnie od producenta rowery te posiadają kilka trybów. Jednym jest tryb prowadzenia roweru innym tryb ECO. Tryb ECO charakteryzuje się oszczędniejszą pracą silnika i mniejszym wspomaganiem. Marka Specialized oferuje nawet aplikację służącą do regulacji wielkości wspomagania, monitoringu baterii oraz ustawiania mocy silnika zależnie od wprowadzonych danych i stylu jazdy.

 

Po drugie silnik oznacza większą masę roweru, która oscyluje w granicach 22-23kg. Może to powodować uczucie, że sprzęt jest toporny i ciężej nim manewrować. W pewnym stopniu tak. Natomiast mając solidne podstawy techniki jazdy na zwykłym rowerze, nie powinieneś mieć większych problemów by poradzić sobie na elektryku. Masa i osadzenie środka ciężkości przy suporcie (zależy od producenta) ma też swoje plusy. Utrzymuje stabilność podczas zjazdów oraz daje poczucie lepszej pracy zawieszenia. Rower elektryczny dlatego jest to dobrą opcją dla początkujących riderów.

 

Trzeba pamiętać, że waga ma również swoje minusy. Rower będzie potrzebował nieco dłuższej drogi hamowania. Zdążyłem się o tym przekonać na własnej skórze.

 

Kolejną , małą wadą ciężkiego roweru jest to, że dużo trudniej jeździ się agresywnie. Ciężej jest odbić się od bandy, czy zrobić lekki transfer np. korzonka.  Niestety nie miałem jeszcze okazji  jeździć na najnowszym i najlżejszym sprzęcie.

rower elektryczny

Przeciwnicy E-bike’ów twierdzą, że są one dla “emerytów”. Trudno się z tym zgodzić. Jest to zwyczajnie wyjście naprzeciw szerszej grupie klientów. 

 

Dzięki elektrykowi jesteśmy w stanie zrobić dużo więcej kilometrów. Wykonać więcej zjazdów czyli to na czym nam najbardziej zależy. Dodatkowo rower elektryczny daje możliwość podjechania pod bardzo strome wzniesienia. Ponadto zgubienie się na elektryku nie będzie aż tak kiepskie w skutkach. Możemy odkrywać trasy jeszcze bardziej aktywnie. Pamiętajmy też, że nie musimy stać w kolejce do wyciągu.

 

Czy elektryk to dobre rozwiązanie dla osoby początkującej? 

 

Jak najbardziej!

 

Z punktu widzenia kondycji jest to dobra opcja dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z enduro. Załóżmy, że aby dobrze pojeździć potrzebujesz zjechać około 3-4 razy, co daje średnio jakieś 1200-1400 metrów w pionie. Dla osoby, która ostatnie kilka lat spędziła, oglądając Netlfixa może to być niczym wejście na K2 zimą. Aby zbudować kondycję potrzebujesz przynajmniej rok w miarę regularnego treningu. Oczywiście mowa tu o Enduro w pełnej formie (podjeżdżasz i zjeżdżasz), a nie jeździe wokół jeziora. Wiadomo, możesz też stosować metodę małych kroków i stopniowo zwiększać dystanse na normalnym rowerze. Your choice!

 

Czy technika jazdy na rowerze różni się od techniki na zwykłym rowerze?

 

Technika na elektryku, jak i na rowerze zwykłym jest taka sama. Aby zrobić bunnyhopa, czy pokonać zakręt robimy dokładnie te same ruchy. Zmienia się tylko siła, dlatego jeśli ktoś dopiero uczy się jeździć na rowerze to nie zalecam od razu wskakiwanie na elektryka. Lepiej poznać podstawowe wzorce na lżejszym sprzęcie. Efekt będzie znacznie szybszy, a transfer na cięższy rower o wiele łatwiejszy. Mając dobrą technikę na zwykłym rowerze będziesz  również dobry na elektryku.


Jakie są inne wady elektryków?

 

  • Cena
  • Zakaz jazdy na niektórych trasach w Europie.
  • Nie możesz zabrać roweru elektrycznego do samolotu z uwagi na baterię.
  • Jazda na rozładowanym elektryku należy chyba do najmniej przyjemnych czynności.
  • Mało serwisów, które potrafią je naprawić. Jeszcze.
  • Szybsze zużycie napędu.
  • Łatwo można się od niego uzależnić :)
rower elektryczny enduro

Subskrybuj nasz neewsletter. Bądź na bieżąco!Zamów nasz newsletter i dowiedz się więcej o naszych nowościach i ofertach specjalnyc!

To pole jest obowiązkowe. Błędny adres e-mail.
Pomyślnie dopisałeś się do listy
Błąd. Spróbuj ponownie.
Już jesteś zapisany!

Tagi


Ostatnie posty


Skakanie na rowerze to najbardziej popularny cel osób, które zapisują się na szkolenie rowerowe. W dzisiejszym wpisie przedstawimy podstawy skoków na rowerze. Ułatwi Ci to opanowanie i przyśpieszy naukę tego elementu.

Od miesiąca jestem posiadaczem elektrycznego roweru do enduro, a w zasadzie to czterech. Tak dobrze żyje się dziś w Polsce :) Co prawda nie kupiłem ich prywatnie, a z myślą o wypożyczaniu podczas szkoleń, wyjazdów i zwykłym wynajmie.